tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

one third of a number, w, reduced by 7?
What is the relationship between an object and class in an OOP program? The object contains classes. The object and class are the same thing. The object is used
Jared has 12 more comic books than Zoe. If they have 28 comic books altogether, find the number of comic books Jared has. Your answer
How can natural selection lead to change in allele frequency
Martin has read ​40% of a book. He has 30 more pages to finish. How many pages are there in the​ book?
Earth is a closed system, meaning the same amount of water has been on Earth, and will remain on Earth, since Earth's beginnings. O True O False
Select the main idea of the paragraph
(GIVING BRAINLIEST!!)Pls help!, Li nk is below!!!all u have to do is the graphic organizer
Need answers ASAP .
what genotype would make a blue phenotype? 1. AA 2. Aa 3. aa 4. none of the above