ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pretty please help me? The problem: Write about a real-world situation that can be solved using a two-step equation.
Why did President Truman veto the Taft-Hartley Act?
x to the 2 power = -169 solve for X
what is the greatest common factors of 12 and 27
what lake and dam is approximately 50 miles east of mason
Least to greatest. 0.01;0.42;0.2;0.5
the perimeter of the top of a desk is 54 inches . if the length of the desk is 15 . what is the is the width of the desk
if about 32,834.5 kilobytes of memory is still available how many more pictures can they take
How do I find the part of a whole of 160% of 19
a submarine at the water's surface dropped down 100 ft after thirty minutes at that depth it dove an additional 500 ft what was its depth after the second dive