angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

What characteristic of b. anthracis allows the bacterium to survive without water or nutrition?
Graph the following conditions. {(x, y): x + 2y > 6}
What is an arrangement in which the supplier maintains title to the inventory until it is​ used?.
Evaluate: 15 x 105 i need help
After the success of which 1967 film directed by mike nichols did american universities began offering degrees in cinema studies, with nyu, ucla and usc leading
A company is considering the use of a single-stage cost allocation process. under what conditions would this choice be justified?
pls pls help meee i dont understand the fundamental theorem of algebra
How does the background of the video connect to the content of president obama’s speech?
A 90 kg firefighter needs to climb the stairs of a 20-m-tall building while carrying a 40 kg backpack filled with gear. How much power does he need to reach the
When a bond contract rate is less than the current market rate on the date of issuance, the bond will be sold at a(n)?