tiffanymartinez0115 tiffanymartinez0115
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Simone buys slices of pizza that cost $1.25 each. She spends a total of $11.25 on them. Which
equation below could be solved to find the number of slices that Simone bought?

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 01-03-2021
Well, I can’t see your choices, but hopefully one looks something like this:

1.25x = 11.25
Or
x = 11.25/1.25

Feel free to put more information in the comments, and I will help.
Answer Link

Otras preguntas

During fusion _____. hydrogen atoms are split apart U-235 atoms are created helium atoms are created uranium atoms are fused together
Food that has visible mold on it should be: a. discarded. b. trimmed free of mold and used. c. trimmed free of mold and refrigerated. d. frozen immediately
Price leadership refers to
How are latitude and climate related? a. Lower latitudes are generally cooler. b. Lower latitudes are generally warmer. c. Higher latitudes are generally war
How do you find the ratio of a number?
The best way to prevent the spread of mononucleosis is to a. use antimalarial drugs. b. keep your clothing dry. c. wash your hands regularly. d. avoid shari
Although group cohesion does have many worthwhile effects, research on cohesion indicates that, depending on the circumstances, group unity can result in ______
Can anyone solve this?
Early factories were dependent on a nearby water supply. TRUE or FALSE
Using words and ideas around the unknown word to figure out the meaning and pronunciation of the unknown word is called