Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

negative 6 over 5, multiplied by x minus 4 equals negative 46
may someone help me out with this
scurvey is caused by the deficiency of which vitamin
jonah and his friends go apple picking jonah fills 5 baskets each basket holds 15 apples if 4 of jonahs friends pick the same amount as jonah how are you many a
how can pure dry crystals of calcium chloride be obtained from a solution of calcium chloride
If AB = AD + DB and AD = AC, then AB = AC + DB because of the
Two similar triangles are shown below: Two triangles are shown. The sides of the triangle on the left are marked 6, 8, 4. The sides of the triangle on the right
Emily: ¿Cuántos días en la semana ordenas tu cuarto? Luisa: _______________________________ Question 7 options: Cada lunes tengo que limpiar la cocina. Todos
uestion 4 of 10structions: Select the correct answer from the drop down menu.(xy)nsider the expressione equivalent simplified form of this expression isx 3/9/(x
An active student injured his knee playing basketball and has been advised by his doctor to avoid impact activities that cause heavy force on his bones. What is