samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 49 . the smaller number is 17 less than the larger number. what are the numbers?
Mr. Smith brings home 7 animals for his 7 children. Each child will adopt a pet to be her or his own. There are 4 different cats (a Siamese, a Persian, a Calico
Refusal techniques are:
which of the following was a robert la follette reform that changed the way candidates were chosen in an election
what important change occured in the byzantine empire after the fall of the roman empire in the west
Scientists must evaluate their work in order to? A.Prove their hypothesis is correct B.Ensure that their results are accurate and reliable C.Communicate their e
Under the Homestead Act, how much was the fee for the land?
what is a political machine?
boiling point of water is 212 Fahrenheit Paul wants to boil water to make pasta right now he only has ice which is at a temperature of -4 degrees how many degre
Need help please.....