jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

For every 36 minutes of sprinting, Scarlett earned 12 dollars for charity. To find the unit rate of this, I would first need to structure the equation. In this
I hope someone sees this!!! Can someone check my work please??
What are the exact values of x and y? x = y =
organic compounds and their uses​
1.A solution has a volume of 2500 mL. How many liters is this? 2. Convert 50 g of calcium carbonate, CaCO3, into moles. 3. A solution contains 0.42 moles of sol
Read the excerpt from an informative essay. In a military dictatorship, the armed forces control the government, and the head of state is often the leader of th
Write a function where you are given: a list of numbers "nums", a number to search for "num". Return the index of "num" in the list "nums". If "num" is not foun
Solve y = ax² + c for x.
Ali takes a full-time position as a makeup artist in Atlanta. Her starting salary is $29,000. Her taxes are 28%. What is her net monthly income? a. $2,416 b.
Solve for h h - 3h - 8 = 14 H=?