Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following is smallest in size ?N3-               O2-               F-                Na
The positive integer x is a multiple of 9 and also a multiple of 12. The smallest possible value of x is (A) 3 (B) 12 (C) 21 (D) 36 (E) 72
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
who decided the election of 1800 and why ?
Which sentence correctly forms the plural of the letter c?   A.How many c's are in accordion?   B.How many cs'
Please help??? Science SEMESTER REVIEW!!!!In a series of rock layers, a geologist finds fossils of a pine trees and oak trees in layers that are 1.0 m and 1.5
Which sentence correctly forms the plural of the letter R? A. Three R's make up her initials.
Explain why the gravitational acceleration of any object near earth is the same matter what was the mass of the object
Which sentence correctly forms the plural of the letter R? A. Three R's make up her initials.
Scientists divide rocks into groups based on_________