jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

the loss of a particle such as a proton as an atom tries to become stable is called a what?
How are a pyramid and a cone similar
Sandy, gale, and marylou are on the board of directors for an area non-profit organization. at a recent meeting, guest david delivered a rousing speech on how g
Why did congressional republicans write the wade-davis manifesto??
URGENT PLEASE HELP Suppose 20% of all widgets produced at a factory are defective. A simulation is used to model widgets randomly selected and then recorded as
PLZ HELP ASAP FEATURES OF A CIRLE FROM EXPANDED EQUATION
The kidney's ability to concentrate urine depends on the maintenance of an osmolarity gradient between the interstitial fluid of two structures: the cortex and
​stanley has entered a rehabilitation facility for treatment of his addiction to barbiturates. he is immediately prevented from using the drugs and experiences
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
What kind of a credit card can customers with a bad credit history get?