theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

5. Which two values are NOT solutions for x in the inequality 5x + 3 > 33? a. 5 b. 6 c. 7 d. 8
WHAT IS THE DIFFERENCE BETWEEN ORES AND MINERALS? A. A mineral is a non-living, solid substance that can be extracted from the ground. Ore is a type of mineral
Need help please and thanks so much for your help
Morphine is created from what type of plant
Simplify the following expression 5(5c+1) Step by step explanation
write an expression that has 5 terms and that is equivelent to 5x+y
someone tell me this please
i need help with d and e
Evaluate the expression 3.2t when t is 1
is the sun the only star in our solar system