averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

In the figure below, lines I and mare parallel. What is the value of x? 1 (4x13) X= m (2x + 37)
when you rub neutral objects​
in oliver twist how does dickens show that asking for more was absolutely against the rules and that oliver was being treated as though he has done something ve
Jordan is using a number line to model the division expression Negative 24 divided by 12. What should be a step in his work?
PLEASE HELP FAST! How many grams of NO are formed if 8.3 g of ammonia react with 11.8 g of oxygen? The reaction is 4NH3 + 5O2 --> 4NO + 6H2O. Options: A. 8.8
What are 15 importance of information processing cycle?
What is the molarity of a 17 ml solution used to prepare 65 ml of 2.4 M solution?
Show how you would convert 500 A.U. into light-years. Someone please help I’m so lost
14. The probability my daughter will eat her dinner without complaining is 5/7. The probability she will eat her dinner and do her homework all without complain
15. How many PC’s can be connected to a UPS?