msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

how do you figure out what is 1/4 of 10.
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi
Meg pounded a stake into the ground. When she attached a leash to both the stake and her dog’s collar, the dog could reach 9 feet from the stake in any directio
Which of the following are examples of trisomy? Turner Syndrome, Down's syndrome, or Klinefelter's Syndrome
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?