rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which General captured Atlanta? Rosecrans Pemberton Sherman Johnston
Order from least to greatest. 4\8, 1\3,2\3?
find the velocity in m/s of a swimmer who swims 110m toward the shore in 72 s
People often date to find companionship and support and to develop new friendships. t/f
copy and complete the table. Sketch each rectangle and label it's dimensions.
Did William Shakespeare have a great impact on history of the world?
What is the likelihood throwing a 6 with a single throw of a die
God controls what is percieve in reality
Mary owns 100 shares of stock. each share entitles her to one vote per open seat on the board of directors. assume there are three open seats in the current ele
What is the difference between acting "purposely" with respect to a result and acting "knowingly" with respect to a result under the model penal code? question