sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

solve for x. [tex] \frac{x}{3} = \frac{5}{8} [/tex]
Help me please! Will give brainly to correct answer.
The higher the number of living organisms in an area, the ___ fertile the soil. Less, more.
In state government, the _________________ holds the top office in the executive branch.
Research consistently shows that a group in a brainstorming session generates more ideas than an individual working alone. a. True b. False
What is an archetype?
Imagine that you are a beginning teacher and learn taht your new class of students will include a pair of monozygotic twins. you should expect that:
Mark all that apply Which of the following are nonrenewable energy resources? biomass coal geothermal oil petroleum solar wind
What is a self-sustaining association of living plants and animals and their nonliving physical environment?
What is the benefit of deep processing over surface processing?