brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Frank needs to find the area enclosed by the figure. The figure is made by attaching semicircles to each side of a 58 dash m​-by-58 dash m square. Frank says th
A 5 kg box on a horizontal table is pushed by a horizontal force of 15 N as shown on the right. If the coefficient of friction is 0.4, will the box move?
reason why many adult children still live with there parents essay
Qué dificultades tendría el presidente de la república para gobernar el país si no existieran las entidades territoriales
(a) Suppose that 4 persons are playing one round of rock-paper-scissors where all players show their hands randomly. (i) What is the chance that exactly 1 perso
Write an equation of the line that passes through point (3, -2) and has the slope m=-1/2
solve the following: given 2pie
Which expression is equivalent to 5^-6*5^-1
WAP to display the natural numbers from 1 to 100​
is 5/8 greater than less than or equal to 1/2?​