yuvdfykkgw yuvdfykkgw
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the sale price of each item. Round to two decimal places when necessary.

Original price: $325; Markdown: 15%

Respuesta :

sayfray17 sayfray17
  • 03-12-2020

Answer:

Sale Price: 276.25

Step-by-step explanation:

The original price of the item is $325 and the markdown is 15% off.

So, all you have to do is find out what 15% of $325, which it's 48.75, and subtract that from $325 to get your final sale price, which is $276.25.

Answer Link

Otras preguntas

Your shopping cart has a mass of 65 kilograms. In order to accelerate the shopping cart down an aisle at 0.3 m/sec2, what force would you need to use or apply t
please correct the mistakes.
Simplify six-hundred thirty over 10
By age 6, children have a spoken vocabulary of around ________ words. Answer 500 1,000 2,500 10,000
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
CondensationRadiationConvectionConduction transfers heat within the atmosphere and ocean.
What is greater 500 in or 40 ft
blank hundreds =80 tens
There are _______ stages of sleep. A. five B. two C. four D. three
Madison is making party favors.She wants to make enough favors so each guest gets the same number of party favors.She knows there will be 6 or 8 at the party. W