doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Match the terms to their definition. 1. bias 1 personal, sometimes unreasonable, judgement not based on fact 2. dependent variable 8 an attitude of doubt; be
The United States is in América Central América del Norte América del Sur América del Oeste
Please select the word from the list that best fits the definition Nomadic people who came from the plains north of China
Of the fresh water in the United States, 96% consists of groundwater recreational centers oceans streams and rivers lakes and ponds
A survey of 400 non-fatal accidents revealed that 268 involved a distracted driver using some kind of electronic device. Construct a 95% confidence interval for
Which process creates the most atp per glucose molecule metabolized?.
Pls help do tmr, I'll give brainliest!!
Who is the “global woman”? What are the costs and benefits to women and families of a global labor market for care work?
Simplify the expression of 1.2x + 3y - 3 - 4.7x by combining like terms. ASAP
(Topic Industrial Revolution)​