bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

You roll a six-sided number cube and flip a coin. What is the probability of rolling a number less than 3 and flipping tails? Write your answer as a fraction in
What distance does a rocket travel flying for 5 seconds at 100m/s?
Find the product. (-5a2)3 · a5 15 a6 -125 a10 -125 a11 -15 a10
can you help me solve this problem congruent triangles​
I feel like this is simple but i just forgot
WILL MARK AS BRAINLIEST!!!!A wildflower population in Louisiana consists of blue, purple, and pink flowers. Approximately 1/3 of the wildflower population is bl
sqrt(y^6) = -y^3 y=?
President Monroe barely won the 1820 election. true or false​
Sarah and 9 of her friends went to the movies. They each bought the popcorn, soda and Twizzlers. The popcorn was $6.25, the soda was $2.29 and the Twizzlers wer
HELP I REALLY NEED THE HELP. In a recent election, Abe Lawton received 45% of the vote. If he received 2,367 votes, how many people voted in the election?