C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

What prevents ions from crossing the plasma membrane via simple diffusion? A. Ions are too large. B. Ions carry a charge. C. Ions are hydrophobic. D. Ions do n
What is the value of 3 in 63.856
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
evaluate -a.   a=2.2  need help
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sa
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
dose anyone know how to solve any of these? 1. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2x+8, what is x? 2. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2
How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!
8 times 51 show your work
Brandon owns nearly 2 times as many CDs ads Ingrid. Brandon owns 56 CDs. Write an equation and use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns.