hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
What's the value of pi?
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
it is asking me to insert parentasies
Indicate which pattern of evolution is shown by the many species of finches on the Galápagos Islands.
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
Indicate which pattern of evolution is shown by the many species of finches on the Galápagos Islands.
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?