adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Match each poster design principle with its definition. space dominance contrast alignment and proximity A poster must contain varied colors. A poster must have
Point q is located on the coordinate grid at (-9.73,-3.32) in which quadrant is point q called
9-5 skills practice solving quadratic equations by completing the square
Write an informative essay comparing a democracy to a dictatorship. The essay should describe who rules, how leaders come to power, and what rights and freedoms
The phrase "the wind racing fiercely around the house" means that A. the wind is running around in circles. B. the force of the wind is fast and strong. C. t
HELP ASAP I GIVE BIG BRAIN Give one example of a relationship that IS a function and explain how you know (explain it as if you are talking to someone who has
Gramatica B Present tense of verb -er and -ir verbs
Find the height of a triangular pyramid with a volume of 13 m and a base area of 7 m
I need help what’s the answer
The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial.​a. ss. www. coefficients