leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

What are two nutrition related medical problems associated with children under the age of five in wic?
I don't know whats wrong, please help. It is the exact formula.
Around adolescence a person is able to start reconstructing their personal story. in other words, the self becomes a(n):
What is the main conflict in "Mami and Papi"? A. Negi's sisters always get to play, but Negi does not. B. The family's home has no floor. C.
solve for x -ax + 2b > 8
Which represents the solution(s) of the equation x2 = 196?
What did Eli Whitney do after graduating college?
Help finish this please
Betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was the price, in dollars, of each
People infected with stds often do not realize they have an infection because many stds can be __________.