apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

6.5 write in word form
describe the relationship between the value of a dollar and the value of a dime
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
900 is 1/10 of what?
To select a file to move in the Computer window, you should ____ the file.
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
If  lies in the quadrant IV. What can be the value of cos  ?
If 6 and x have the same mean (average) as 2,4, and 24, what is the value of x? And how?
How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!