lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

name two angles ajacent to <BAF​
Help me with this please !!!
HELP ME WITH THIS PLEASE!!!!!
Oración con conflicto
An energy transformation is the same as energy what?
Answerrr plz plz plz plz plz plz plz plz plz
Which of the following actions is not an example of u.s involvement in Latin America?
If 10g of a product should be produced in a chemical reaction and only 8g are produced. What is the percent yield?​
In the diagram, the distance between the microphones is 6 feet. This is 3 times the distance d from each microphone to the sound source. Write an equation that
Read the list of events from Act I below and arrange them in chronological order. Dr. Gibbs returns from delivering twins. Mrs. Gibbs starts to make a fire. The