kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

how do you add and subtract
How did summer spend her day in Greece
Examine the following declarations and definitions for the array-based implementations for the Stack and Queue ADTs. Assume that exception class PushOnFullStack
which description matches with which graph?
ClearCall Corporation makes phones, which are sold to consumers by DefDeals stores. Erna files a product liability suit against ClearCall, alleging a design def
Rosalie is organizing a circus performance to raise money for a charity. She is trying to decide how much to charge for tickets. From past experience, she knows
how do you turn one point into slope intercept form
I need help please!​
What is one example of a rejection of conformity in the 1950s? rock and roll music TV advertisements traditional social roles suburban living
A garden is an example of a