miman5252 miman5252
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 6- foot roll of waxed paper costs $3.60. What is the price per inch?

Respuesta :

myleehopper72
myleehopper72 myleehopper72
  • 02-09-2020

Step-by-step explanation:

hope this helps

20 cent per inch

Answer Link

Otras preguntas

[BRAINLIEST] a. Nick deposits money in a Certificate of Deposit account (CD). The balance (in dollars) in his account t years after making the deposit is given
Mr. Cantu is selling snow cone. Use 216.2 ounces of ice to make 47 snowcones. If you use an equal amount of ice in each one, how many ounces of ice are in each
Three less than the quotient of a number and four? answer choices: a)3-(x+4)b)3-x/4c)×/4-3 d)4x-3​
(7*6)/2[\ 45/3(7*2-15+6)\ +4]​
Please answer in detail.
Isaiah spent his first 4 tokens at Zap Zoo Arcade on a game of air hockey. Then he played his favorite game, Solar Scout, over and over until he ran out of toke
6. How did the writing of Petrarch, Boccaccio, and Machiavelli demonstrate the values of humanism?
Write any two main business centers of karnali province​
NARRATIVE Suppose that you are an immigrant who has arrived in the United States in the 1800s. Choose a country to be from and write a letter to a relative in y
Which statement best explains if the graph correctly represents the proportional relationship y = −2x? (4 points) A coordinate plane is shown. Points are graphe