ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what are the only multicellular protists
The amount of vinegar that melody used for a recipe can be written as a whole number. Which could be the amount of vinegar that melody used? A.-3.75 tsp B.1.5 t
How did the Reconstruction Finance Corporation (RFC) help jump-start the economy?
what is 8 divided by 1/6 as a fraction
The first immigrants to the United States were mainly from England, Scotland, Ireland, Germany, and A. Russia. B. Italy. C. Scandinavia. D. Greece
Do you agree with the quote "the world would be a dull place without music"? can u please explain to me in at least 5 sentences why?
How is a tendon different from a ligament? A. A tendon joins a bone to a bone; a ligament joins a muscle to a bone. B. A tendon joins a muscle to a bone; a l
Read the following paraphrase of a speech by Andrew Jackson in 1830: Can it be that the savage has a stronger attachment to his home than the settled, civilized
Angle XYZ congruent to angle XVW. If m angle Y =2x+29 and m angle V=3x-7, find x.
36 is what percent of 45