prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

Mental and emotional health can be improved through exercise
What do the yellow arrows in this illustration represent?
A formal letter should use A. complex sentence structure. B. colloquialisms. C. slang terminology. D. loosely-connected sentences.
During the "free banking" era, A. only the U.S. Treasury could issue currency. B. value and denominations were standard across the nation. C. the number of s
Tyra is training for a bicycle race.Each week she rides a total distance greater than 10 kilometers and less than or equal to 30 kilometers.If the distance is a
Who created the story for Sherlock Holmes?
Which two numbers multiply to 60 and add to -2?
Help! I need this for tm5/3/16 I need help on number eight...please help me,I don't understand
After gaining independence, many Pacific Islands chose to retain ties with their former colonial powers and establish a __________, which is an association of a
Examples of living components in a river ecosystem