waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

What is three equivalent fractions to 75\100
Why is honesty especially important in a scientist when the results of an experiment go against predictions❓❔
is the sun considered a star?
A scientist has chosen to study the motion of clouds in the atmosphere during a thunderstorm. Which type of model is most appropriate for her investigation? a.
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject
WHO WERE THE "MOUND BUILDERS OF THE Mississippi River VALLEY"?
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r
Which of these is a process in which the atmosphere does not play any role? a. formation of snow b. evaporation of water c. transpiration in plants d. erosion o
How did archaeologists discover that people of ancient Mesopotamia built on top of earlier ancient cities? A. by deciphering the cuneiform found on clay tablets
What is letter m? M/9 -17=21