Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
Write y= 3/4x + 1/2 in standard form. Thanks in advance. Also, could you please briefly explain how you did it, because these questions confuse me. Thank you. A
How do you know when to use L'hospital's rule?
Anyone know how to do this kind of algebra?  Compute the discriminants of the next two quadratic equations. Compare the result in (A) to that in (B). What do y
How did the formation of alliances affect the outbreak of war?
What Was Jackson’s perspective on the McCulloch v. Maryland Supreme Court Case
1/7(x+21)=-6 answer ?
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
a couple wants to install a square mirror that has an area of 500 square inches.to the nearest tenth of an inch,what length of wood trim is needed to go aroun