ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

You've decided to go into law enforcement as a career. Explain in Spanish what part of law enforcement you want to practice and why you want to fight crime. *No
The radius of a circle is 2 centimeters. What is the length of a 135º arc?
can an empirical formula be a molecular formula ?
HELP ME PLEASEEEEEEEEEE
Trina Martinez Sells office furniture. She is guaranteed a minimum salary of $1,500 per month plus a commission of 6.5% of her total sales. What are Trina's tot
-1/5 divided by -1 5/6 in fraction form.
Ming says that 0.24 > 14 because 0.24 = 24. Which best explains Ming's error? 24 < 14 0.24 = 24 tenths, not 24 Cannot compare fractions and decimals 0.24
help please :) show work?! NO LINKS BRO
i will give brainllents NO LINKS OR SCAMMERSJupiter is a planet. It is made of gas. The gas in Jupiter is tightly packed. This is what makes it look like a soli
Which one is better french or Spanish I need to choose for gcse