dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Which could best serve as the theme of a story holiday gift giving
How would you teach your parent to use a calculator to enter and solve log6 129
whats the rate of change (15, 3), (21, 4)
x = 9 y = -2 z = 2 print (x + y * z)
Eli is following this recipe to bake bread rolls. He uses 400 mL of water. How much of the other ingredients does he use? Recipe: Makes 12 bread rolls 480 g flo
Evaluate the expression when b = 7 and y=-2. -b+6y
Help ASAP I’ll mark you as brainlister
The distance traveled by a snowball thrown straight down from the top of a bluff can be calculated with the equation d=ut+12gt2, where d is the distance travele
How many solutions exist for the given equation 12x + 1 = 3(4x + 1) -2
Has any one done study sync and if u did . Have u done the one call before we were free? Brainliest included pls help me!