xthompson687 xthompson687
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

[4]
If 4 shirts and five jackets cost $370, form and equation and calculate the cost of a shirt given that the cost
of a jacket is $30.​

Respuesta :

danielfournier2002
danielfournier2002 danielfournier2002
  • 01-05-2020

Answer: The price of each shirt 55$

Step-by-step explanation: If each jacket cost 30$ and there is 5 jackets the your equation would look like this.

5x30=150$  150$-370$=220$  220$/4=55$ which is the price of each shirt

Answer Link

Otras preguntas

I don't get it plz help
19x – y – 2z + x + 5y + 2z
What is one reason that northerners lost interest in Reconstruction? A. The United States was about to go to war with Mexico. B. Northerners were focused on th
In the Movie 'hating Alison Ashley' what issues do they deal with? A-friendship and young people B-acceptance C-understanding and friendship D-friendship and
In a few lines explain what was Trail of Tears
The Anglo-Boer War was fought between the _____. Portuguese and 1 1 and Boers Boers and Africans Africans and 1
How many genotypes are possible for the offspring? Explain.
What is a City-State?
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
Which fraction is not equivalent to 16/24 A. 2/3 B. 5/8 C. 32/48 D. 4/6