johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

How did the mayflower compact affect the settlement of the plymouth colony? a) it set up the process for governing farming in the colony. b) it became the basis
A solution that contains equal numbers of hydrogen and hydroxyl ions would be called acidic basic alkaline neutral
Infectious disease can be spread by which of the following? food water body fluid all the above
Foreshadowing means A. putting secondary characters in the foreground of the story. B. hinting at things that will occur later. C. showing the readers the dark
why would thailand's tropical rainforest be a good place to make a nature film ??
Who founded the National Grange?
which quantity identifies an element? 1. Atomic number 2. Mass Number 3. total number of neutrons in an atom of the element 4. total number of valence electro
Approximately how long has the Moon been geologically inactive? A. 1 billion years B. 3 billion years C. 4 billion years D. 4.5 billion years
What percent of 350 is 252
howcto write 9,000,009 in word form