alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

The novel Uncle Tom’s Cabin, which effectively the unfairness toward black people, was a major influence in the antislavery movement. (A) portrayed…strengthenin
how can you simplify 24                                ---                                30
Patrick ate 3/5 of a small pizza on Friday night. For lunch on Saturday , he ate 1/2 of the leftover pizza. How much pizza did he eat for lunch on Saturday?
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
What is the factor of (2ab)(-5ab)
what is greater 0.7 or 7/9?
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
What is the answer to split 56 in the ratio of 3:4