ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

What are the intercepts of 3x − 9y = -27?
Fatigue can be both ________________. Unexpected and fast Mental and physical Positive and negative Healthy and dangerous
Why are most veterans homeless
How did Hurricane Katrina create both push and pull factors for migration into and out of New Orleans?
To owls and prairie dogs are what
how did Washington handle the war between britain and france?
Help on all please ....................................................
if you stand at one end of a room and spray perfume into the air, a person at the other end of the room will soon smell the perfume. explain. 100 point's if u h
Converting years to days 4 years=__ × (__year) =___× (___days) =____days
Which of these health issues may be caused by sleep deficiency? A. Lung disease B. Cancer C. Allergies D. Obesity