saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Hello, Have a Great Wednesday everyone! (^•.•^) (If you make a question like this and make me brainlest, I'll make you brainlest.)
There were 25 runners competing in a race. The number of runners who finished ahead of Paula was one-third the number of runners who finished after her. In what
Explain how your career can affect your lifestyle
If 24 is increased to 30, the percent of increase is how much %.
Which of the following is a true statement about the Industrial Revolution? It took place only in Northern cities. It introduced new ways of manufacturing. It i
Find the length of the missing side. The triangle is not drawn to scale. a. 8 b. 64 c. 4 d. 23
Clare bought a new pair of shorts for $ 13.75. This was 25% off the regular price. What was the original price? ( Round your answer to the nearest cent.)
What were some good and bad things that developed because of agriculture?
How much does barrett jackson charge to sell a car?.
PLEASE HELP NEED HELP ASAP DUE TODAY AND I'M STUCK!!! forget about the audio recording part i have that part covered!!! Review the phrases that you learned in t