janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

What do the three references to slavery in the Constitution touch on?
what's the relationship between 0.5 and 0.05
which of the following marked the achievement of a long-held suffragist goal in the early 1900s ?
Which city in the United States was the first to celebrate Labor Day? Atlanta, Ga. Chicago, Il. San Fransisco, Ca. New York City, NY
What is the value of x in the equation 0.2(x 1. 0.5x = –0.3(x – 4)?
You are to give ampicillin 35 mg/kg to a child with a mass of 26 kg. If stock on hand is 250 mg/capsule, how many capsules should be given?
6,435,920,178 in expanded form
What figure of speech is used in this line from Walt Whitman's poem "I Hear America Singing"? I hear America singing, the varied carols I hear
Sharona's age is at most 3 more than twice Kayla's age. If Sharona is 35 years old, write an inequality that best represents the situation, where a represents K
how many grams are in 9.5 kilograms