Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A cylinder has a volume of 321 cubic units. If a cone has the same height and radius as the cylinder, what is the volume in cubic units? A.107 cubic units B.214
how does the senate represent their home state
decrease 20 by 15% help
Solve the system using the method of your choice: y = 3x – 4
GEOMETRY HELP) Triangle ABC is similar to triangle PQR. Which equation is correct?
The current in a certain circuit as measured by an ammeter is a continuous random variable X with the following density function: f(x) = {.75x + .2 | 3=
which of the following is an example of Asian influence in Middle and South America? A) chifa B)reggae C) haciendas D) vaudou
which of the words in the following sentence can be eliminated without changing the meaning...... the construction projectdowntown will be finished in approxima
Find the slope of the line that contains the points named. K(c + d, c - d), L(c - d, c + d) a. -1 b. 1 c. 0
Plato believed that the soul and body were separate, but would be reunited through reincarnation