mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A scientsist is testing the effect of light on plants. He takes one plant and sets it on the window sill where it receives light for approximately 10 hours a da
Name at least two other cellular processes that could be fueled by the hydrolysis of atp
If a penny is tossed three times and comes up heads all three times, the probability of heads on the fourth trial is ___.
which gods festival was the cause for developing dramatic performances
What is 635 divided by 35
what is the correct sentence We went to the​ mall, and Susan bought shoes.
The digestive organ that functions to store food, kill bacteria, and partially digest proteins is:
Over the course of a day, you checked 250 total mousetraps and determined that 50 of them were perfectly made. Approximately what percentage of the mousetraps y
Factor 3/4 out of 3/4z + 6
What compound is known as energy material