cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Describe a hominid???????
Specific gravity is the density of an object compared to water? true or false?
What is (d plus 3) plus 8 simplified?
In "Kaddo's Wall," why does Kaddo go to see Sogole in the land of Ganna?
Convert 2.83 days into seconds
Which word in the sentence is the predicate adjective? The cherry pie for dessert tasted quite yummy. a. tasted b. quite c. yummy d. cherry
Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
Divide use partial quotients 36 divided by 540
what's coquettishly in a sentence
explain how 18 is an even number