Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

QUIIC PLEASE NO EXPLANATION NEEDED
Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.84. What was the cost per yard?​
Nicholas carr argues that satellite navigation systems "are not designed to deepen our involvement with our surroundings" what does he mean by that? summarize h
QUICK PLEASE !!!! Solve for x:
What’s this? HURRY!!
Which does NOT describe how much the man can eat or drink? this soliloquy?
What would be the probability of selecting a rectangle from the set of squares?
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!! PLZ
Can someone explain this to me?
Add. Write your answer as a fraction in simplest form. 9/10 +(− 4/5 )