jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

The first term of an arithmetic sequence is –12 and the ninth term is 16. Calculate the value of the common difference.
This type of welding equipment is commonly used in automotive shops A. Oxygen/Acetylene Welder B. Gas Metal Arc Welder (GMAW or MIG) C. Resistance Spot Welders
Which statement about ABC and DEF is true?
All,but one of the factories ………collapseda.wasb.isc.hasd.have​
Why do oligarchic governments often turn into tyrannical governments?
Why did the English colonists migrate to the Americas?
Drag each tile to the correct box. Maria is playing basketball. She sees the ball being thrown at her. She lunges forward to grab it. Arrange the events as they
The price to mail a letter at the post office is $.49 for the first ounce and $0.21 for each additional ounce. Ann paid $1.96 to mail his letter. How much did t
Help will give Brainly points
what is the function or protons, neutrons, and electrons? someone help please