trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

how do you convert gallons to liters? Explain
How did the initially small slide in stock prices lead to the stock market crash?
what number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18?
How do the words grieving, sigh, and blight affect the mood of "Spring and Fall"? A. They add a note of sorrow to the poem's hopeful mood. B. They bring a reali
Nitrogen is important to life because it is part of _____. DNA, amino acids, and proteins plant photosynthesis the air we breathe lightning storms
If a test has 95 questions how many points would each question be worth? Using your answer how many could you miss without going below an 80?
Which type of law refers to decisions made be government agencies? A. Administrative Law B. Constitutional Law C. Criminal Law D. Tort Law
Which event put an end to the Concert of Europe? A.) the French Revolution B.) the Greek revolution against Turkish rule C.) the Haitian Revolution D.) the Fren
When you describe the wind what two factors must be included?
How did the Tang people gain the Mandate of Heaven?