mayajackson2021
mayajackson2021 mayajackson2021
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Two shirts and one tie costs $42, but one shirt and two ties cost $39. What does one shirt cost?

Respuesta :

isabellaaaa51
isabellaaaa51 isabellaaaa51
  • 02-09-2019
let s = shirts
let t = ties
2s + t = 42
s + 2t = 39
s = 15
t = 12
one shirt equals $15
Answer Link

Otras preguntas

_________ is an example of a word that has a different meaning in American English than in British English. a. Yes b. Home c. Biscuits d. Love
what would you think JROTC will be like 100 years from today
What does dynamic awareness mean?
Color 3 parts red color 4 part blue color 1 part green. What fraction of the circle is red
1. When scientists look at these examples, what do they know about the atoms? Carbon-12 Carbon-14 The number of neutrons in each atom is not the same The atom
Which of the following statements is true? Water is the energy source for plant photosynthesis. Chlorophyll is contained in organelles called mitochondria. A by
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
which of the following accurately pairs the cell part with its function? A. Smooth ER-assemble proteins B. Nucleus a produces energy C Cytoskeleton-moves cells
After World War II, the U.S. government loaned and granted money to needy countries in Europe in the hopes of promoting democracy. This program was an example o
20 POINTS !!!!PLZ HELP!!!! How does West Texas differ physically from the Coastal Plains?