bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

You put $150 in a bank account that offers a 1% interest rate, compounded annually. How much will you have after 10 years?
At a farm the ratio of cows to horses was 9:2. If there were 72 cows at the farm, how many horses were there?
Most psychologists believe that the term ________ is the most important aspect of the definition of psychology
Even if they are not directly involved in a crash with a drunk driver, sober drivers are still at risk from drunk drivers. A) True B) False
carly has a soccer game every 4th day matt has a soccer game every 5th day. when will they first have a game oh the same day
I learned it before but now I forgot it. Please help! 8x + 5 = 29. What is x. Please answer!
A molecular biologist measures the mass of cofactor a in an average yeast cell. the mass is 41.5 pg . what is the total mass in micrograms of cofactor a in a ye
if the measure of arc GH = 110 and the measure of arc EF =55 calculate m angleGDH
What is the noun clause, That we arrived just then was lucky.
For most compounds in which a nitrogen atom bears no formal charge, the valence of this nitrogen atom is