Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

storms are part of life​
What name is given to a non-metal when it forms an ion, and what type of charge does it have?
Change the word phrase to an algebraic expression. Use x as the variable to represent the number. 23 subtracted from a number
pls help solve for x
Why did the Erie Lake of America become Dead Lake?
Find the volume of this square based pyramid. 10 cm 8 cm 8 cm V = [?] cm3
how do you think the weight and the lift should not be one of the same magnitude​
A newspaper infographic titled "Social Media Jeoparding Your Job?" summarized data from a survey of 1,815 recruiters and human resource professionals. The infog
Factor the following expression completely. 16x^5-x^3
The setting of a story is the time and ___ where the action unfolds.