TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

a radio station did a survey to determine what kind of music to play by takimg a sample of middle school,highschool,and college students.they were asked which o
35 POINTS! Geometry! PLEASE HELP
can u guys help me out with 6th us question
(03.02 LC) Lee la frase y escribe la forma del verbo en paréntesis. Read the sentence and write the correct form of the verb in parenthesis. Puedo sugerir la
The energy an organism requires to transport materials and eliminate wastes is obtained directly from
Can someone help me
the starving time was a winter and Jamestown that led the residents to eat what
Miguel reels his teacher that 1/5 is the same as 20% what best justifies Miguel’s answer
plz help me thanks so much for helping
what is the equation of the line, in point-slope form, that passes through the given point and has the given slope ? point (7,3); slope:4/7