acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

Work out the two possible answers 2b2 (2b squared) + 4 = 12
differentiate velocity and speed ​
What is the unit rate in meters per second for 208 meters/ 26 seconds
bob and wheel what is the meaning of it
Is it unethical for a company like Goldman to permit its managers to trade on the company’s account (i.e., invest on the company’s behalf rather than an externa
what is the estimated age of the trilobite fossils (bottom layer of fossils)?
vondaja is selling tickets to a school play. she sells adults tickets for $6 and student tickets for $3. all together she sells 60 tickets and makes $270. how m
what are the values of x ?
Find the value of x such that the data set has the given mean. 98, 123, 105, 114, 109, x ; mean 113 x = (Type an integer or a decimal.)
A sample of 1.00 moles of oxygen at 50°C and 98.6 kPa occupies a volume