lauraarango19
lauraarango19
02-10-2018
Mathematics
contestada
please help 7th grade math easy
Respuesta :
mathiscool18
mathiscool18
19-10-2018
You would choose a point on the line.
(10,15)
Then you wpuld take 15 and divide by 10, to get the cost per pound.
[tex]15 \div 10 = 1.5[/tex]
Therefore it cost $1.50 per pound and anwser C
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 55+ )
Otras preguntas
calculate the angle between the longest side and the diagonal of a 577mm by 1000mm rectangle
plzzz help!!!!!What is the range of the function f(x) = -|x - 4| + 5? A. (-∞,5] B. (-∞,5) C. [-5,∞) D. [5,∞)
Please help with number 9
Belinda attends a church in jay, florida, where members often receive gifts of the spirit, such as speaking in tongues, and are "slain in the spirit." which chr
The dot plot below shows the number of wings contestants in a wing-eating contest ate. What is the mean absolute deviation of the data set shown? A. 18 B. 1
How does the setting of the Westing Game affect the plot?
Simplify the following expression by combining , factoring, and cancelling, if possible. Show the steps in your work. X^2+3x/6 divided by x+3/30
Consuela is an overweight young woman who wants to lose 10 pounds. the most reliable and safe way for her to lose this weight is to ________.
Connie is a compulsive saver because she _____. Select the best answer from the choices provided. A. regularly pays herself first when she gets her paycheck B.
Ms. Johnson’s class running a food drive . The 20 students collected 180 cans .